Magyar széppróza napja

Online programok.

Az idei évben a balatonfüredi magyar széppróza napi programokat a Quasimodo Közalapítvány szervezi a Magyar Írószövetség támogatásával.
Az eseményhez kapcsolódó online programok február 18-ától a tempevolgy.hu, a kultura.balatonfured.hu, valamint az iroszovetseg.hu weboldalakon érhetők el.

1. Jókai? Meddig?
Kiss A. Kriszta fiatal irodalmárral Tóbiás Krisztián a Tempevölgy irodalmi folyóirat főszerkesztője beszélget.

Jókai munkásságát az elmúlt több mint egy évszázadban kutatták, elemezték, felbecsülhetetlen mennyiségű szakirodalom keletkezett róla. Ennek ellenére még mindig fiatal irodalmárok kutatási témája. Miért Jókai és van-e még mit kutatni Jókai életművében?
A beszélgetés Zoom-on keresztül történik és felvételről lesz látható.

2. A magyar irodalom Jókaiék előtt – Vajda Péter
Szajbély Mihállyal Asztalos Veronka-Örsike beszélgetése.

A modern magyar regény létrejöttét Jókai óta tartjuk számon, viszont az előzményekről elég kevés információ hangzik el. Vajda Péter életművén mutatják be a 19. század elejének irodalmát, amely előkészítette a terepet Jókai és kortársai számára.
A beszélgetést a Jókai Emlékházban veszik fel, felvételről lesz látható.

3. Hangos lap

Az elmúlt években Balatonfüreden hagyománnyá vált, hogy Esterházy Péter Ottlik-lapjához hasonlóan, a magyar prózairodalom egy-egy alkotását a város tanulói ráírják egy A4-es papírlapra. Az idei pandémiás helyzet ezt most nem teszi lehetővé, ezért a hagyományt folytatva, most hangzóanyag készül.
Hamvas Béla „Meditáció a hegytetőn” című esszéjének egy tetszőleges bekezdését lehetett  mobiltelefonnal felvenni és beküldeni. Ezekből a rövid felolvasásokból montázsolják össze a “hang-lapot”, amely a Magyar Széppróza Napján lesz elérhető.

4. Mór, Maurus: Jókai

A Füredkult és a Balatonfüred Városért Közalapítvány közös kiadásában megjelent Mór, Maurus: Jókai című, gyerekeknek készült kötet online bemutatója. A szerzővel, Hansági Ágnessel Deli Kitti irodalomtanár beszélget.
A beszélgetést a Jókai Emlékházban veszik fel, felvételről lesz látható.

5. Szalma Tamás színművész felolvasása a Jókai Emlékházban

 

 

Related upcoming events

  • 2025-05-09 17:00 - 2025-05-09 19:00

    A fotókiállításon Fritz Béla, Gaál Antal, Gazsi József, Kovács Pál és Nagy Sándor képei láthatók.

     

  • 2025-05-10 10:00 - 2025-05-10 17:00

    Tizedik alkalommal rendezik meg a Balaton régió legnagyobb hegyikerékpáros eseményét Balatonfüreden. A Balaton Mountainbike Túra évről évre egyre népszerűbb, idén közel 500 induló várható.

    Részletek itt.

     

  • 2025-05-10 16:00 - 2025-05-10 18:00

    Miseruha-kiállítás pünkösd, az egyház születésnapja ünnepére.

    A Nemesvitai Római Katolikus Egyházközség tulajdonában lévő, 300 esztendőt felölelő miseruha-gyűjtemény legszebb darabjainak kiállítása.

     

  • 2025-05-10 19:00 - 2025-05-10 21:00

    Folytatódik a Varázslatos operaelőadások sorozat. Ezúttal Beethoven egyetlen operája lesz műsoron.

     

  • 2025-05-15 19:00 - 2025-05-15 21:00

    A hazai etnojazz kétségkívül műfajteremtő zenésze, Dresch Mihály és zenekara ad koncertet.

     

  • 2025-05-16 19:00 - 2025-05-16 21:00

    A nézettségi és hallgatottsági rekordokat döntő gasztroenterológus, dr. Schwab Richárd beszél majd a biológiai alapfogalmakról (mint például sejt, gén, daganat, baktérium, kromoszóma), amiket természetesen használunk, de ki tudja, igazán tudjuk-e a jelentésüket.
    Szó lesz az emberi szervezet csodálatos működéséről, arról, hogy milyen társadalom működik bennünk, mi és hogyan irányítja, mi vezérli, és mit tanulhatunk mi, egyéni vagy közösségi-társadalmi szinten a bennünk lévő világtól? Beszél majd a táplálkozásról, alvásról, pihenésről, egészségről, és arról, hogy hogyan válhatunk a saját szervezetünk haverjává.

     

  • 2025-05-17 18:00 - 2025-05-17 20:00

    Folytatódik a legfrissebb Nobel-díjakat és nyerteseiket bemutató sorozat a Zsidó Kiválóságok Házában. A neves  professzor a 2024-es közgazdasági Nobel-díjról mondja el, hogy miért kapták a díjazottak. Lehet-e válaszolni azokra a kérdésekre, hogy mitől sikeres egy ország, mitől sikertelen, jobb lett-e az életünk a technológia fejlődésével, vagy rosszabb?

     

  • 2025-05-23 19:00 - 2025-05-23 21:00

    A Budapest Bár zenekar ezúttal Behumi Dórival, Lovasi Andrással, Kiss Tiborral, Mező Misivel és Frenkkel érkezik.

    A Budapest Bár idén 18 éves. Varázslatos koncertjeik minden érzékre hatnak: szenvedély, dráma, öröm, nosztalgia és felszabadult boldogság keveredik a dalokban. Minden koncert más és más, hiszen a különleges zenészek és a fantasztikus énekesek egyedi kombinációja teszi minden alkalommal megismételhetetlenné az élményt.

    A századforduló sanzonjaitól a mai klasszikusokig minden műfajban otthon vannak, némi cigányos fűszerrel bolondítják meg az ismert dalokat. A Budapest Bár a zene időtlen eleganciáját és pezsgő életörömét hozza el a közönségnek.
    Jegyek itt.

     

  • 2025-05-24 08:00 - 2025-05-25 16:00

    A Tagore sétányra évről-évre ötvennél több különleges veteránautó és motorkerékpár érkezik szerte Európából, hogy részt vehessen a Balatonfüred Concours d’Elegance-on. A környező országok és hazánk legszebb autói gyűlnek össze, hogy versenyezzenek a Best of Show címért, ami a legnagyobb elismerést jelenti az oldtimerek világában.

    Május 23., péntek
    09:30-17:00 II. Ötvös Csöpi veteránautós emléktúra a Balaton-felvidéken

    Május 24., szombat
    08:00 A résztvevő autók és motorkerékpárok elfoglalják a helyüket a Tagore sétányon
    09:30 Ünnepélyes megnyitó
    14:00 Köszöntőt mond Bóka István, Balatonfüred város polgármestere

    Napközben folyamatos programok a színpadon: az autók és tulajdonosaik bemutatása, szakmai beszélgetések.

    Május 25., vasárnap
    08:00 A résztvevő autók és motorkerékpárok elfoglalják a helyüket a sétányon
    14:00 Díjkiosztó, az autók bemutatása a vörös szőnyegen
    15:30 Díszkör Balatonfüreden

     

  • 2025-05-24 10:00 - 2025-05-24 12:00

    10.15 Térzene – Balatonfüred Város Koncert Fúvószenekara
    10.30 Vitorlabontó ünnepség

    Az első balatonfüredi Vitorlabontó ünnepséget 90 éve, 1935-ben rendezték, azóta minden tavasszal ez az esemény a balatoni vitorlásszezon hivatalos megnyitója. A 2025. évi vitorlás évad rendkívül izgalmasnak ígérkezik a Balatonon és kisebb hazai tavainkon is, hiszen 180-nál is több verseny kapott helyet a Magyar Vitorlás Szövetség hivatalos versenynaptárában.

    Az ünnepségen közreműködik a Balatonfüred Város Koncert Fúvószenekara és a debreceni Valcer Táncstúdió.

    Az ünnepség után a Balatoni Évadnyitó vitorlásverseny látványos rajtja tekinthető meg a kikötőből és a Tagore sétányról. A versenyen 200 hajó és több, mint ezer versenyző áll rajthoz.