„A boldog békeidők…” története. – A táj, a bor és a turista a polgárosodás korában.
A Tempevölgy folyóirat Polihisztor című előadássorozatának vendége Katona Csaba és Fazekas Csaba történészek.
„A boldog békeidők…” története. – A táj, a bor és a turista a polgárosodás korában.
A Tempevölgy folyóirat Polihisztor című előadássorozatának vendége Katona Csaba és Fazekas Csaba történészek.
Megidézik Tandori Dezső műveinek és gondolatainak világát, az esten a költő írásaiban is gyakran szereplő legendás Rhodes zongorája is megszólal. Közreműködik Hegedűs D. Géza Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, rendező, Kokas Nikoletta művészettörténész és a balatonfüredi Parker Jazz Club zenészei.
Tandori Dezső a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és József Attila-díjas költő, író, műfordító életének állít emléket a zenés-irodalmi műsor. Tandori, amellett, hogy elsősorban irodalmi munkásságával vált közismertté, rajongva szerette a zenét, főleg a jazz zenét. Maga is napi rendszerességgel játszott otthon zongorán, saját maga, családja, barátai, illetve a velük együtt élő madarak és egyéb háziállatok szórakoztatására. Műveiben gyakran megemlíti ezzel kapcsolatos élményeit, hogyan kapott inspiricáiót ennek kapcsán, művei megírásához. Egykori legendás „Rhodes” zongorája és kottái a Parker Jazz Club tulajdonába kerültek, ezek bemutatásával tisztelegnek a költő előtt.
Az írásáiból felolvas Hegedűs D. Géza színművész, zongorán közreműködik Pingiczer Szilárd.
A program a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával valósul meg.
Grencsó István az élő zenész-legendák egyike, a magyar avantgarde jazz egyik kiemelkedő alakja. Pályafutása 1979-ben, a Masina Jazz Csoport megalapításával indult, szélesebb körű ismertségre pedig az 1980-as években Szabados György partnereként, majd a Dresch Quartet tagjaként tett szert.
Gyukics Gábor Hungarian Beat Poet Laureate, Életműdíjas, Füst Milán fordító – és Quasimodo különdíjas költő, műfordító, a jazzköltészet magyarországi meghonosítója.
A jazzköltészet lényege, hogy a zenész improvizál arra a versre, amit a költő előad. A zenész nem a versek között játszik, hanem a vers elhangzásával egy időben, a vers ritmusának megfelelően vagy azt ellenpontozva improvizál.
A 2009-ben alakult, nemzetközi szinten is ismert formáció az egyik legizgalmasabb jazz-blues zenekar hazánkban.
Éles Gábor (ének, gitár) kitűnő szerzeményeiben és a trió hangszerelésében keverednek a soul-jazz-blues, funk és progresszív rock elemek.
Szkladányi András (basszusgitár) és Móré Attila (dobok) évtizedek óta a magyar zenei élet keresett zenészei közé tartoznak.
Eddigi pályafutása során a zenekar számos hazai (pl. Lamantin Jazz, Gastroblues, Sziget, Paloznaki Jazzpiknik) és külföldi jazz és blues fesztiválon lépett fel. 2015-ben a Trió képviselhette Magyarországot a brüsszeli European Blues Challenge versenyen, 2017-ben pedig Finnországban, a neves Puisto Blues fesztiválon játszhatott.
A felújított régi zsinagógából indul a séta, amely bejárja egy klasszikus vidéki zsidó közösség hétköznapjainak útvonalát. Autentikus kalauz, a füredi zsidó hitközség utolsó vezetőjének fia, Olti Ferenc, akivel az érdeklődők becserkészik a rituális fürdő, a rituális metsző háza, valamint a felekezeti iskola hűlt helyét, miközben megismerkedhetnek a zsidó étkezési, istentiszteleti, családi, házaséleti, tisztálkodási és temetkezési szokásokkal.
Felelevenedik a két helyen is lerakott botlatóköveken megörökített családok emléke, majd pár lépéssel tovább, a mai könyvtár épülete előtt felidézik az 1944-es országos jelentőségű, szomorú eseményét, amelyen bejelentették a magyar tenger zsidótlanításának befejezését. A séta a zsinagóga új szárnyában létrehozott, 132, többségében Nobel-díjas tudóst magyar, angol és héber nyelven bemutató, „Zsidók és csúcstechnika – Einsteintől napjainkig” című virtuális kiállítás megtekintésével zárul.
Jegy ár: 4900/fő (tartalmazza a kiállításokra szóló belépőt is.)
„Boglár itt és most” – Galántai György balatonboglári kápolnaműterme 1970-1973
A kiállítást megnyitja: Can Togay, a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa 2023 művészeti és kreatív főtanácsadója
A megnyitó előtt: 15.30-kor Jovánovics György megismétli Fal című akcióművét, amelyet eredetileg 1973. július 1-jén a balatonboglári kápolnában hozott létre.
A megnyitó után: Mélyi József kurátori tárlatvezetése – a jelenlévő művészek kommentárjaival.
2023-ban lesz ötven éve, hogy a hatóságok bezáratták a balatonboglári kápolnát, ahol négy éven át csaknem kétszáz művész állította ki munkáit, és számos kísérőprogramot rendeztek. Galántai György 1968 és 1973 között Balatonbogláron működő kápolnaműterme a 20. századi magyar művészettörténet több szempontból kulcsjelentőségű helyszíne és intézménye.
A kiállítás megkísérli a fiatalabb generációk számára is érthető módon kultúrpolitikai kontextusba helyezni a boglári kápolnaműterem történetét a kezdetektől a bezárásig, illetve azon is túl. Hogyan lehetett a szocializmus idején egy kápolna a kortárs művészet helyszíne? Milyen formában létezett, és mit jelentett a 3T? Kik voltak a tiltottak és kik a tűrtek?
A Balatonbogláron kiállított alkotások mellett a Kis Varsó művészcsoport (Havas Bálint és Gálik András) saját szemszögből aktualizálja a boglári kápolnaműterem történetét.
A kiállítás 2023. augusztus 24-ig látogatható.
Bödőcs Tibor így nyilatkozott legújabb stand up estjéről:
„Barbárglamour című, új estemben a gyermekkori élményeimről készült vázafestményektől a hazafias és bordalokig sok minden felbukkanhat. Várhatóan a világ eseményeit is érintem majd, meg sok mindent, amiket nem tudok nem érinteni. Forr az anyag, cikáznak a motívumok. Jöjjenek, ha van kedvük!”
Beszélgetés Szöllősi-Nagy András, hidrológus mérnökkel, műgyűjtővel, a nemrég megnyílt Modern Műtár egyik ötletgazdájával.
JÚNIUS 23. PÉNTEK
Modern Műtár
15:00 Tárlatvezetés gyerekeknek
16:00 Tárlatvezetés két nyelven (magyar, angol)
16:00-18:00 „Keresd a kincset” tárgygyűjtő játékos felfedezés gyerekeknek a kiállítóhelyen
21:30 Tárlatvezetés
Vaszary Galéria
18:00 Filmvetítés: Petőfi 73
1973. Filmdráma/Történelmi fikció
Idén ötven éve mutatták be először Kardos Ferenc és Kardos István formailag újszerű és politikailag merész filmjét Szörényi Levente zenéjével. A pápai kollégium udvarán mintegy háromszáz fiatal, köztük Blaskó Péter, Dörner György, Csizmadia Tibor, játsszák el a ’48-as forradalom kultikus eseményeit, a szervezkedéstől egészen a segesvári csatáig.
19:30 Kerekasztal-beszélgetés Baksa Soós Vera és Dalos Anna részvételével, beszélgetést vezeti: Mélyi József művészettörténész.
21:00 Vaszary Kertmozi
Filmvetítés: Még kér a nép
Jancsó Miklós filmje az elnyomók és az elnyomottak harcát mutatja be egy aratósztrájk eseményein keresztül. A rendezőtől megszokott erősen stilizált és szimbólumokban gazdag film 1972-ben a Cannes-i filmfesztivál legjobb rendezésért járó díját hozta el.
Arácsi Tájház
21:00 Filmvetítés
JÚNIUS 24. SZOMBAT
Arácsi Tájház
10:00-12:00 Nagyanyáink játékai – kézművesfoglalkozás
Vaszary Galéria
15:00 Filmvetítés: Agitátorok
A radikális baloldaliság eszméjét körüljáró film a Tanácsköztársaság idejébe visz bennünket, ahol a korabeli eseményeken keresztül valójában az 1968-ban aktuális kérdések kerülnek terítékre. A produkció forgatókönyve Sinkó Ervin korszakos regényéből, az Optimistákból készült. A filmben a 60-as, 70-es évek neoavantgárd művészeinek jelentős személyiségei is szerepet kaptak.
16:30 Tárlatvezetés Mélyi József kurátorral
17:30 Kerekasztal-beszélgetés
Téma: A pesti értelmiség vidékre megy. Underground műhelyek Budapesten és vidéken (Halász Péter, Lakásszínház). Jancsó Miklós a 25. Színházban.
Fuchs Líviával és Jákfalvi Magdolnával Mélyi József beszélget
Vaszary Kert
19:00 „Szabad a művész” – Az Artus Goda Gábor Társulat előadása.
Térspecifikus akció-performansz a képzőművészet, a zene, a tánc és a mozgásművészet jegyében.
20:00 Mindenütt terjed ez a „sebőzés” – Sebő Ferenc koncert
A Sebő-együttesnek nevezett jelenség 50 éves.
József Attila, Weöres Sándor, Nagy László, Kovács András Ferenc versek megzenésítve.
Vaszary Kertmozi
21:30 Filmvetítés: Fotográfia
A Fotográfia című film a hazai filmgyártás egyik első produktuma, ami konkrét forgatókönyv nélkül készült. A film azokról szól, akik a valóságot tükröző képmásuk helyett inkább egy fotográfia retusált, megszépített képeként szeretnék viszontlátni magukat. A film főbb szereplői Iglódi István, Zalai Márk és Sebő Ferenc.
Zsidó Kiválóságok Háza
A Múzeumok Éjszakája keretében, 18:00-tól 22:00 óráig díjtalanul megtekinthető mindhárom digitális kiállítás.
20:00 Beszélgetés a zsidó vallási élet körforgásáról
Tájékoztató a nap, a hét, a hónap és az év ciklikus zsinagógai eseményeiről.
A beszélgetést moderálja: Olti Ferenc.