Világirodalom a Balaton partján

Író-olvasó találkozó Agi Mishol izraeli költőnővel és Ashwani Kumar indiai költővel.

Az idei budapesti PesText műfordító fesztivál két meghívott vendégének, az erdélyi származású, Izraelben élő Agi Misholnak és az indiai Ashwani Kumarnak a verseskötetei a Tempevölgy kiadásában jelennek meg.

A szerzőkkel Lanczkor Gábor beszélget.

Agi Mishol

Agi Mishol a kortárs izraeli költészet egyik legelismertebb és legnépszerűbb alakja, akinek munkássága ivritül született meg, ám kötődései a magyar nyelvhez eltéphetetlenek: Mishol anyanyelve a magyar; erdélyi holokauszttúlélő szüleivel főként ezen a nyelven beszélt. Verseit Ufi Asaf tolmácsolásában adják közzé ebben a hiánypótló kötetben.
Agi Mishol Erdélyben, Szilágycsehen született; családja 1950-ben vándorolt ki Izraelbe. Mostanáig tizenhat verseskönyve jelent meg. Költészete számos elismerésben részesült Izraelben és a világon: a közelmúltban kapta meg a Zbigniew Herbert díjat Lengyelországban és a Lerici Pea díjat Olaszországban. Egy földműves közösségben él Tel-Aviv közelében, költészetet tanít.

Ashwani Kumar

Ashwani Kumar ugyanazon tartományban született és nevelkedett, mint nagy elődje, Rabindranath Tagore. A most megjelent Betűrendek architektúrája című kötet két indiai költő, a kortárs Ashwani Kumar és az egy évszázaddal korábban élt, Nobel-díjas Rabindranath Tagore verseiből mutat be egy párbeszédszerűen elrendezett válogatást Lanczkor Gábor tolmácsolásában. A fordítások angolból készültek – Kumar a huszonegyedik századi angol nyelvű indiai költészet egyik jeles alakja, Tagore pedig maga fordította angolra Áldozati énekeit. A versek világa, Kumar nagyszabásúan áradó látomásai és Tagore intim finomhangolása a hazai versszerető olvasónak egyszerre lehet ismerős és a messzeségbe hívó – a költészet mitikus, Gangesz-parti őshazájába, vagy azon is túlra.

 

Related upcoming events

  • 2025-01-03 18:00 - 2025-01-03 20:00

    Ezen az estén Aznavour, valamint a francia sanzon olyan világhírű nagyságainak dalait hallhatjuk, mint Édith Piaf, Yves Montand, Gilbert Bécaud, Charles Trenet.
    A nagy, zenei utazáson Jordán Adél, Bardóczy Attila és Wagner-Puskás Péter kíséri majd a közönséget.

     

  • 2025-01-05 17:00 - 2025-01-05 19:00

    Mácsai István festészetét, fotóit és amatőr filmjeit bemutató kiállítás záró ünnepsége.

    A tárlat a 2005-ben lezárult jelentős életművet több szemszögből, kritikai megközelítésben mutatja be. Hiperrealista és fotórealista festészet vagy sajátos szimbolizmus? Vagy egyik sem? Mácsai István nemcsak festő volt, hanem jelentős amatőrfilmes és fényképész is. Így a mintegy hatvan – múzeumoktól, hazai és külföldi magánygyűjtőktől kölcsönzött – festményen túl, a művész filmes, fotós és napló hagyatékából feltárt anyagok is láthatók a kiállításon.
    Bővebben itt.

     

  • 2025-01-25 18:00 - 2025-01-25 20:00

    Crossover műfajú, vadonatúj verszenei produkció Jávori Ferenc Fegya és Lutter Imre estje, amely egyszerre vers és koncert. Radnóti Miklós a zsidó származású költő háború előtti és alatti lelki folyamatát mutatja be versein és naplójegyzetein keresztül, benne a háború és a béke, valamint a szerelem és az irodalom áll a középpontban. A versek klezmer zene kíséretében csendülnek fel, az egyes jeleneteket pedig sajátos formavilágú digitális díszlet veszi körül.